Loading
Garisenda

Dwie wieże – Asinelli i Garisenda

Tytułowe dwie wieże znajdują się w Bolonii a podczas mojej wizyty nie omieszkałem się wspiąć na jedną z nich. Można śmiało powiedzieć że Asinelli i Garisenda to punkt obowiązkowy każdego turysty.

Asinelli i Garisenda
To wysoka to Asinelli a niższa to Garisenda

Bolonia oprócz smacznej kuchni – nie wspominając o kaloryczności – słynie również z charakterystycznej zabudowy miasta. W różnych jego częściach zachowało się kilkadziesiąt wież, które w średniowieczu stanowiły pewną formę obrony przed najeźdźcami. Obecnie najbardziej rozpoznawalne są tzw. dwie wieże – Torre degli Asinelli (97 metrów wysokości) oraz Torre Garisenda (48 metrów wysokości).

Jest tanio, ale nie ma windy

Na tą pierwszą można wejść za 3 euro, na drugą niestety nie, ponieważ jest za bardzo odchylona od pionu. Aby dostać się na szczyt, trzeba pokonać 498 stopni. Nie polecam dla osób z lękiem wysokości czy klaustrofobią, bo miejsca w drodze na górę za dużo nie ma. W kilku miejscach zrobione są platformy więc jak ktoś się zmęczy, może chwile odsapnąć i podziwiać okolicę przez dziury w ścianach lub małe okienka.

Dobra rada dla zainteresowanych – w środku jest duszno więc nie zaszkodzi zabrać ze sobą małą butelkę wody. Poza tym warto korzystać z poręczy biorąc pod uwagę, że schody są wyszlifowane przez wchodzące i schodzące tłumy turystów.

Serio – jest duszno – i wysoko i wieje, ale widoki zacne

Nagrodą za trud wspinaczki jest piękna panorama Bolonii. Poniżej kilka zdjęć ze szczytu.

Panorama Bolonii

Panorama Bolonii

Panorama Bolonii
Wieżowce też mają, ale prawdopodobnie nigdy ich nie spotkasz będąc w Bolonii
Panorama Bolonii
Lęk wysokości murowany, ale są kraty więc nie da się „przypadkowo” wypaść 🙂

 

Dobrze że na górze wieje, biorąc pod uwagę włoskie temperatury, aż się nie chciało schodzić 🙂